Игрословието, или съзвучието, в китайския език, е многостранно и широко разпространено явление. Играта на думи е ключов елемент от традиционни жанрове на народното творчество и намира важно място в обредната система на китайците, тъй като чрез нея могат да се кодират благопожелания или табута, да се отправят надежди за по-добър и щастлив живот. Прощъпалникът е един от важните традиционни семейни празници, поради което в него активно се използва символиката по съзвучие.
В Китай обичаят се организира почти по същото време, в което и у нас – около първата година на детето. На този ден, на обяд, може да бъде сервирано ястие, което се нарича „长寿面“ – „юфка за дълголетие“. To се предлага и на рождени дни с пожелание за щастие и дълъг живот. Чрез приготвянето и консумацията на „дългата юфка“ (长面), народът започнал да изразява своята надежда за по-дълъг и по-щастлив живот. Практиката за ядене на „дългите лентички“ започнала да се прилага и на рождени дни. Когато се консумират, трябва да се внимава нишката да не се къса, за да не се прекъсне и „дължината“ на живота.
По време на обичая пред детето се поставят предмети, които съвпадат пълно или частично по звуков състав с ценни човешки качества:
* 葱цун (cōng) – „лук“. На китайски думата „лук“ е омофон с думата „умен“ –употребява се като част от композитума 聪明цунмин (cōngmíng) „умен“. Следователно, ако детето хване лук, ще бъде много умно, когато порасне.
* 蒜 суан (suàn) – „чесън“. Думата „чесън“ е омофон с глагола „смятам, пресмятам“ – употребява се като част от композитума 计算 дзисуан (jìsuàn) „добър в изчисленията“. Поверието е, че ако детето хване чесън, ще постигне успехи в приложните науки – математиката, физиката, химията, астрономията и др.
* 芹菜 цинцай (qíncài) – „целина“ . В китайския език думата „целина“ е омофон с прилагателното „трудолюбив“. Част от композитума 勤劳 цинлао (qínláo) “трудолюбив, усърден“. Според поверието, ако детето хване целина, ще бъде работливо, старателно, усърдно.
Нишките на китайската цивилизация са изключително здрави и зависещи една от друга. Платното, което те тъкат, е свидетелство за силата и дълбочината в почти всяка сфера от живота на обикновените хора – доказва неразривната им връзка с миналото и неговата неизбежна среща с бъдещето.
Автор: Лъчезара Пръвчева