Знаете ли, че фирмата с най-голяма пазарна капитализация в Китай не е нито технологична, нито банка, а e за производство на алкохол? Точно така. Маотай, или茅台酒, на пинин Máotáijiǔ, е китайска силнo алкохолна напитка, тип водка, наречена на името на планинския град Маотай в провинция Гуейджоу, намираща се в Южен Китай.
Маотай се прави от ферментирало сорго, като алкохолното съдържание варира между 35% и 53% и е с остър мирис и вкус.
Маотай е първият китайски твърд алкохол, достигнал едромащабно производство със 170 тона годишно.1 През 2007 г. са продадени над 6800 тона от напитката.2 Тя придобива световна известност, когато Джоу Енлай, първият министър-председател на Китайската народна република, използва Маотай, за да забавлява Ричард Никсън по време на държавния банкет в хода на визитата му в Китай през 1972 г.3 Когато Дън Сяопин, лидер на Китайската народна република, който създава и развива теорията за изграждане на социализма с китайска специфика, посещава САЩ през 1979 г., Хенри Кисинджър заявява, че „ако изпият достатъчно Маотай, ще могат да разрешат всичко“.3 През 1951 г. е Маотай е призната за „национална“ и дори „дипломатическата напитка“ на Китай.
Какво я прави толкова специална? Производственият процес.
Той трае около година, за разлика от други алкохолни напитки, при които седмица е достатъчна, и включва много и разнообразни традиционни ръчни обработки и дейности, усвоени в продължение на стотици години, след това трябва да ферментира и отлежава 6 месеца, а за една година се извършват общо 9 пъти промиване и пропарване на суровините, 8 ферментации и 7 дестилации.
Сервира се в малки чашки, колкото напръстник – 10-15 мл, като се препоръчва да не се разрежда с вода или лед, за да може да се усети истинският вкус и аромат.
При наздравица се счита за редно гостът да изпие цялата чашка, в израз на уважение към домакина, като я държи с две ръце. Все пак неопитвалите е добре първоначално да не изпиват алкохола на екс, а на малки глътки. Не забравяйте да кажете и „ган бей“ – Наздраве!
😉
автор: Лъчезара Пръвчева
Ако имате интерес към тема, свързана с Китай, и искате да получите повече информация, пишете ми 🙂
Използвани източници:
1https://web.archive.org/web/20110722131313/http://chinatravelz.com/insight/things-insight/cuisine/maotai-liquor/index.asp
2 Maotai Remains Short in Supply in 2008. // English.cri.cn. Посетен на 10 август 2011.
3https://rendezvous.blogs.nytimes.com/2012/07/03/one-chinese-liquor-brand-is-the-life-of-the-party/?src=recg
https://www.picuki.com/media/2506656414354068890?fbclid=IwAR3AQkewY-0Se7lWdzTwFb-utF0A3r2IVKxcsKk9RCFBS-D9QJPDiVf0Tu4