Днес Бао Уеймин, член на НК на КНПКС, заяви във видео, че китайската сонда „Тиенуън-1“ (“天问一号”) ще кацне на Марс през май или юни тази година. Сондата е отговорна за изпълнението на първата автономна мисия за изследване на Марс от страна на Китай. Тя бе изстреляна на 23 юли 2020 г. и на 10 февруари навлезе в орбитата на Червената планета.
„Тиенуън-1“ не е случайно име. То идва от заглавието на древнокитайска поема, която се казва именно „Тиенуън“, в превод „Небесата питам.“ Произведението се смята за написано от Цю Юен (340-278 г. пp. н.е.) – първият индивидуален поет в китайската история. Именно “Тиенуън”е едно от първите стихотворения, даващи ни информация за архитектониката на света.
Бао Уеймин сподели, че до момента в света са извършени 47 сондирания на Марс, сред които 22 от САЩ и 20 от Русия. В „Тиенуън-1“ има много нововъведения, сред които: камери със средна и висока разделителна способност, отговорни за изобразяването на повърхността на Марс и провеждането на изследвания върху топографията и геоложката структура; откриване на космическата магнитна среда; марсианският минерален спектрометър ще се използва за анализ на минералния състав, изучаване на цялостния химичен състав, историята на химическото развитие на Марс и анализ на ресурсите на Червената планета и др.
Навръх Националния празник на Китай – 1 октомври 2020 г., Китайската национална космическа администрация публикува полетните снимки на „Тиенуън-1“. Към 0:00 часа сондата е прелетяла на около 24,1 милиона километра от Земята.
СНИМКА: Радио Китай
Снимка на Марс, направена от разстояние 2,2 млн. км
През февруари три мисии успяха да навлязат в орбитата на Марс – на НАСА, Китай и Обединените арабски емирства. Те ще имат различни функции: марсоходът на НАСА Perseverance ще търси признаци на извънземен живот, китайският марсоход „Тиенуън-1“ може да намери подземни води, а Орбиталната компания Hope на ОАЕ има за цел да направи глобална карта на марсианския климат.
автор: Лъчезара Пръвчева