Как е възникнала китайската писменост

Китайската писменост е една от най-старите и най-разпространените писмени системи в света. Тя минава през дълъг етап от развитие, за да достигне до сегашния си вид до нас.

Най-ранните йероглифни форми се отнасят към периода на династия Шан през 14.-9. век пр.н.е. Първите надписи били рисунки върху кости на различни животни и коруби на костенурки, които били използвани за гадаене. До момента са намерени общо 160 000 парчета черупки на костенурки и кости на животни с древни надписи, някои от които са добре запазени. Йероглифите върху тях са около 4000, от които 3000 вече са изследвани и разчетени от експертите.

Коя е най-популярната легенда за създаването на йероглифите?

Разказва се, че Цан Дзие е създателят на китайските йероглифи. Той бил придворен историк по времето на Хуан Ди (Жълтият император) – преди повече от 5000 години.

Според легендата той имал четири очи и четири зеници.

Цан Дзие бил натоварен със задачата да създаде символи за писане. Въпреки многото време и усилията, които вложил, той не успял да създаде дори и един знак. Един ден Цан Дзие, бил в гората, край него минал фазан и оставил по земята отпечатък от краката си. По-късно край него минала сърна, която също оставила своя следа по земята. Той се замислил, че ако успее да обхване в рисунка специалните характеристики, които отличават всеки вид и всяко нещо в света, това наистина ще бъдат символи за писане и предаване на информация. От този ден нататък Цан Дзие започнал да наблюдава внимателно характеристиките на всички неща, включително слънцето, луната, звездите, облаците, езерата, птиците и животните и създал символи според специфичните им характеристики.

След като Цан Дзие създал китайските писмени знаци, боговете и духовете започнали да плачат, защото великата тайна била разкрита, а от небето заваляло просо.

Автор: Лъчезара Пръвчева

Най-новото